Irish Grapplers Shine at Kickapoo JV Tourney

Left to Right: Kye Alms, Jordan Edens, Matthew Byers, Benji Yarnall
Left to Right: Kye Alms, Jordan Edens, Matthew Byers, Benji Yarnall

The Irish traveled to Kickapoo on Saturday to test their mettle against 14 schools from Missouri and Arkansas. The Irish brought 7 wrestlers to the tournament and 5 medals for their work.

Individual results are listed below:


Jordan Edens 1st Place, Brown 170
Round 1 - Jordan Edens (Springfield Catholic) won by fall over Tristan Wilcox (Hillcrest) (Fall 1:50)
Round 2 - Jordan Edens (Springfield Catholic) won by fall over Joe Simmons (Nixa) (Fall 0:45)
Round 3 - Jordan Edens (Springfield Catholic) won by fall over Christian Cardona (Willard) (Fall 3:34)
Round 4 - Jordan Edens (Springfield Catholic) won by fall over Jason Dalton (Fayetteville) (Fall 5:38)

Kye Alms 2nd Place, White 220
Round 1 - Kye Alms (Springfield Catholic) won by fall over Cameron Pyle (Republic) (Fall 2:52)
Round 2 - Kye Alms (Springfield Catholic) won by decision over Carl Iohp (mcdonald county) (Dec 8-4)
Round 3 - Austin Webb (Willard) won by fall over Kye Alms (Springfield Catholic) (Fall 4:46)

Matthew Byers 3rd Place, White 132
Round 1 - Cj Stanford (Willard) won by decision over Matthew Byers (Springfield Catholic) (Dec 9-3)
Round 2 - Jaw Di (mcdonald county) won by decision over Matthew Byers (Springfield Catholic) (Dec 13-8)
Round 3 - Matthew Byers (Springfield Catholic) won by fall over Joshua Spillman (Republic) (Fall 5:02)

Jacob Straus 3rd Place, Gold 160
Round 1 - Jacob Straus (Springfield Catholic) won by decision over Seth Smith-Childs (Central) (Dec 4-2)
Round 2 - Jay Burns (Fayetteville) won by fall over Jacob Straus (Springfield Catholic) (Fall 2:30)
Round 4 - Dustin McCort (Nixa) won by fall over Jacob Straus (Springfield Catholic) (Fall 1:28)
Round 5 - Jacob Straus (Springfield Catholic) won by fall over Adam Trivitt (Hillcrest) (Fall 1:27)

Benji Yarnall 3rd Place, White 195
Round 1 - Corey Choates (Kickapoo) won by fall over Benji Yarnall (Springfield Catholic) (Fall 5:14)
Round 2 - Benji Yarnall (Springfield Catholic) won by fall over Tiffany Burnett (Glendale) (Fall 0:22)
Round 3 - Darby Fields (Fayetteville) won by fall over Benji Yarnall (Springfield Catholic) (Fall 1:39)
Round 5 - Benji Yarnall (Springfield Catholic) won by fall over Christopher Thornburg (Monett) (Fall 3:48)

Hannah Haddock 4th Place, Gold 145
Round 1 - David Honeycutt (Republic) won by fall over Hannah Haddock (Springfield Catholic) (Fall 0:14)
Round 3 - Christian Taylor (Parkview) won by fall over Hannah Haddock (Springfield Catholic) (Fall 0:23)
Round 4 - Daniel Korgis (Central) won by fall over Hannah Haddock (Springfield Catholic) (Fall 2:23)
Round 5 - Hannah Haddock (Springfield Catholic) won by medical forfeit over Kyle Snyder (Glendale) (MFF)

Gavin Craig 5th Place, White 138
Round 1 - Codie Evans (mcdonald county) won by fall over Gavin Craig (Springfield Catholic) (Fall 1:25)
Round 2 - Talon Randazzo (Camdenton) won by fall over Gavin Craig (Springfield Catholic) (Fall 2:10)
Round 3 - Tanner Rust (Glendale) won by fall over Gavin Craig (Springfield Catholic) (Fall 2:59)
Round 5 - Ethan Reinhart (Camdenton) won by fall over Gavin Craig (Springfield Catholic) (Fall 3:15)